Zaczynając przygodę z muzyką dobrze jest poznać dostępne wersje i modele gitar co znacznie ułatwi wybór właściwego instrumentu. Gitary występują w wersji akustycznej oraz elektrycznej choć dostępne są również modele które łączą cechy obu światów. Każdy instrument posiada swoje specyficzne brzmienie wynikające z konstrukcji i zastosowanych materiałów.
Gitary klasyczne i elektro-klasyczne
Gitara klasyczna to najstarsza forma a jej kształt i forma ewoluowała przez lata tak, aby sprostać wymaganiom muzykom grającym muzykę klasyczną. Nie oznacza to wcale, że ogranicza to jej zastosowanie tylko do muzyki klasycznej. Ciepłe i miękkie brzmienie gitary klasycznej sprawdza się z powodzeniem również w muzyce rozrywkowej czy jazzie – wszystko zależy od upodobania.
Od lat gitary klasyczne są popularnym wyborem na pierwszy instrument z racji stosowania dość miękkich, nylonowych strun. Duża dostępność modeli w mniejszej skali takich jak ¾ lub ½ sprawia, że łatwo dobrać instrument odpowiedni nawet dla małych dzieci.
Gitary elektroklasyczne występują w różnych wersjach i kształtach. Czasami są to normalne gitary klasyczne z wbudowaną elektroniką która ułatwia nagłaśnianie instrumentu w warunkach scenicznych. Czasami jednak są to konstrukcje które łączą struny nylonowe z cieńszym pudłem lub wąskim gryfem. Tego typu hybrydy często są wybierane ze względu na wygodę i łatwość grania w pozycji stojącej a więc głównie do muzyki rozrywkowej.
Gitary akustyczne i elektro-akustyczne
Gitara akustyczna to młodsza siostra gitary klasycznej. Jej konstrukcja różni się od gitary klasycznej większym pudłem rezonansowym i węższym gryfem. Cała gitara jest nieco bardziej masywna i musi wytrzymać znacznie większy naciąg jaki dają struny stalowe. Zastosowanie metalowych strun powoduje, że gitary te są znacznie głośniejsze niż gitary klasyczne dzięki czemu będzie ją słychać nawet podczas podchmielonych ognisk. Gitary akustyczne posiadają znacznie węższą szyjkę która ułatwia grę akordową a stalowe struny można zawiesić znacznie bliżej progów dzięki czemu wcale nie wymaga dużej siły. Jest to dość popularny mit i częsty powód rezygnacji z gitary akustycznej.
Gitary akustyczne występują w wielu różnych formach i kształtach. Kształt pudła gitary wiąże się z wygodą gry oraz walorami dźwiękowymi. Generalnie możemy przyjąć, że im większe i głębsze pudło gitary tym dźwięk będzie bardziej donośny i będzie zawierał więcej niskich częstotliwości. Nie zawsze musi to być zaletą, szczególnie jeśli nie występujemy z gitarą solo. Przy graniu na scenie, szczególnie z towarzyszeniem innych instrumentów musimy mieć świadomość, że każdy instrument zajmuje jakieś pasmo więc warto zostawić „miejsce” dla innych muzyków. Najbardziej popularnym kształtem spotykanym jest tzw. drednough określany też jako „western”. Gitary w tym kształcie charakteryzują się szerokim pasmem z mocnym dołem. Mniejsze gitary w kształtach typu „grand audytorium” czy „concert” często wybierane są do ze względu na wyraźny środek w brzmieniu oraz wygodę gry.
Gitary elektroakustyczne to właściwie zwykłe gitary akustyczne z zamontowanym dodatkowo systemem nagłaśniającym. Systemy takie bardzo często posiadają regulację barwy i głośności oraz wbudowany stroik. W ostatnich latach wielu producentów buduje gitary z podcięciem w pudle zwanym „cut-away” które ułatwia grę w wysokich pozycjach. Dzięki wbudowanej elektronice gitary te znacznie łatwiej jest nagłośnić w warunkach scenicznych i sprawiają mniej problemów niż nagłaśnianie zwykłym mikrofonem. Niestety zazwyczaj nie sprawdza się to w przypadku profesjonalnych nagrań gdzie dobry mikrofon najczęściej okazuje się niezastąpiony.
Gitary elektryczne
Gitara elektryczna powstała gdy zaistniała potrzeba nagłośnienia gitary tak, aby mogła grać wraz z dużymi zespołami typu big band. Pierwsze instrumenty oceniane jako gitary elektrycznie nie różniły się znacznie od gitar akustycznych czy elektro-akustycznych. Z czasem jednak ich konstrukcja znacznie ewoluowała a w dzisiejszych czasach dostępna jest szeroka gama gitar elektrycznych o różnej konstrukcji i wyposażonych w rozmaity osprzęt oraz elektronikę. Ogólnie gitary elektryczne możemy podzielić na gitary z pełnym pudłem czyli tzw. „hollow body”, pół-pudłówki czyli „semi-hollow body” oraz instrumenty z litej deski czyli „solid body”.
Gitary typu „hollow body” oraz „semi-hollow body” najczęściej wykorzystywane są w gatunkach takich jak jazz, blues, rock’n’roll czy rockabilly ze względów historycznych oraz z powodu charakteru brzmienia. Tego typu instrumenty nie spisują się dobrze w klasycznym rocku czy metalu gdyż bardzo łatwo ulegają sprzężeniom zwrotnym przy bardzo głośnym graniu, szczególnie gdy potrzebujemy mocno przesterowanego brzmienia.
Gitary typu „solid body” to najbardziej popularne gitary elektryczne. Rezygnacja z pudła rezonansowego pozwala na granie bardzo głośno nawet na mocno przesterowanym brzmieniu przez co gitary takie spisują się świetnie właściwie w każdym stylu muzycznym. Chyba najbardziej popularną gitarą elektryczną tego typu jest model Stratocaster firmy Fender a niedaleko za nim znajdziemy model Les Paul firmy Gibson. Do najbardziej znanych i popularnych producentów należą również takie firmy jak Ibanez, Yamaha, Paul Red Smith (PRS), Epiphone, Squier, Cort, Schecter, Jackson, Rickenbacker i wiele innych. Gitary elektryczne soldi body dostępne są w największej ilości kształtów, kolorów i wersji dzięki czemu zawsze możemy znaleźć coś dla siebie.
Elektronika w gitarze elektrycznej różni się od tej z gitar akustycznych. Najczęściej są to magnetyczne przetworniki z pasywną kontrolą w postaci potencjometrów regulacji głośności i barwy. Dość popularne są też przetworniki aktywne wymagające dodatkowego zasilania dzięki czemu generują bardzo czysty, klarowny i mocny sygnał. Na rynku dostępne są też gitary elektryczne wyposażone w bardziej skomplikowaną elektronikę która znacznie rozszerza możliwości takich instrumentów.
Gitary elektryczne często wyposażone są w mostki ruchome które pozwalają na zmianę wysokości dźwięku za pomocą odpowiedniego ramienia (wajchy). Najbardziej popularne systemy to mostki typu „tremolo” od Fendera, Bigsby czy mostki Floyd Rose.
W internecie możemy znaleźć wiele dyskusji na temat tego, jakie czynniki wpływają na brzmienie gitary i w jakim stopniu. Naszym zdaniem najważniejsza jest jednak podstawa a więc to, z jakiego materiału i w jaki sposób zostały wykonane szyjka (gryf) i korpus lub pudło gitary. Reszta instrumentu to tylko elektronika i osprzęt który najczęściej możemy wymienić. Dlatego przy zakupie gitary warto zwrócić uwagę by był to instrument wykonany dokładnie oraz z dobrego drewna. W dzisiejszych czasach mamy dostęp do olbrzymiej ilości producentów którzy zalewają nas różnorodnością swoich produktów więc bez problemu powinniśmy znaleźć solidny instrument nawet wśród gitar z niższej półki cenowej.