Każdy gitarzysta powinien umieć samodzielnie wymienić struny i nastroić własny instrument. Świadomy muzyk powinien rozumieć zasadę działania i obsługi własnego instrumentu co pozwoli mu na właściwe wykorzystanie jego możliwości i dbanie o jego dobry stan.
Dlaczego jest to tak ważne? W trakcie gry na gitarze struny mają kontakt z naszymi rękami oraz wszystkim co się na nich znajduje. Nawet, jeśli zawsze przed graniem myjemy ręce (co gorąco polecamy!) nie uchroni to strun przed naszym potem czy kurzem z powietrza. Wilgoć i zabrudzenia są przyczyną starzenia się strun co powoduje problemy ze strojeniem instrumentu oraz zmienia jego brzmienie. Gitara ze starymi strunami będzie brzmiała głucho i matowo a dźwięki będą wybrzmiewały krótko.
Dlaczego gitara nie stroi i trzyma stroju?
Jedną z najczęściej spotykanych przyczyn nie trzymania stroju jest niepoprawny montaż strun lub/i stare struny. Wymiana strun na nowy komplet i poprawny ich montaż w większości wypadków eliminuje większość jak nie wszystkie problemy związane ze strojeniem i utrzymaniem stroju.
Strojenie gitary – od czego zacząć?
Granie na rozstrojonej gitarze to najgorsza rzecz jaką można zrobić swoim uszom. Bardzo często początkujący gitarzyści/gitarzystki nie potrafią poprawnie nastroić gitary z tej prostej przyczyny, że nie zdążyli jeszcze wykształcić sobie słuchu. Z tego powodu polecamy korzystanie ze stroików lub innych pomocy takich jak aplikacje do strojenia instrumentów. Grając na źle nastrojonej gitarze nigdy nie nauczymy się jak powinien brzmieć dobrze nastrojony instrument i będziemy zastanawiali się, dlaczego nasza gitara nie brzmi tak dobre.
Stroiki (tunery) to bardzo proste urządzenia które poprzez wbudowany mikrofon lub przetwornik piezo zbierający drgania rozpoznają wysokość dźwięku jaki generuje nasz instrument. Bardzo często podpowiadają nie tylko nazwę dźwięku ale również i numer struny której dany dźwięk odpowiada. Jeśli tylko będziemy trzymać się tych podpowiedzi strojenie gitary będzie bardzo prostym zadaniem nawet dla kompletnie głuchej osoby.
Jaki stroik do gitary wybrać?
Dobrej jakości tuner charakteryzuje się większą czułością która zapewnia lepsze, bardziej płynne działanie oraz brak problemów przy wyłapywaniu niskich dźwięków (szczególnie ważne przy obniżonych strojach lub dla basistów). Dodatkowe funkcje pozawalają zmienić częstotliwość bazową (standardowo to A=440Hz), wybrać jeden z kilku rodzajów strojów lub instrumentów.
Stroiki mocowane na klips do gitary są bardzo praktycznym rozwiązaniem gdyż zajmują niewiele miejsca, są bardzo proste w transporcie oraz łatwe w montażu i używaniu. W warunkach domowych możemy skorzystać z aplikacji lub stroika biurkowego. Tunery podłogowe polecane są jako idealne rozwiązanie do pedalboardu oraz na scenę czy salę prób gdyż zazwyczaj posiadają bardzo przydatną funkcję wyciszania dźwięku w trakcie strojenia co przydaje się również podczas zmiany gitary na inną w trakcie występu.
Wymiana strun – jakie struny wybrać?
Najprostszym rozwiązaniem jest wybranie strun tej samej grubości/twardości jakie już posiadamy zamontowane instrumencie. Stosując ten sam rozmiar strun nie będziemy musieli przeprowadzać kompletnej regulacji instrumentu i wszystko powinno zacząć działać poprawnie zaraz po nastrojeniu gitary.
Struny metalowe do gitar akustycznych i elektrycznych oznaczane są cyframi wskazującymi ich grubość w ułamkach cali tak więc struna numer „10” ma grubość 0,010 cala (czyli ok. 0,254 mm). Komplety strun najczęściej określamy podając rozmiar najcieńszej i najgrubszej struny czyli np. 10-46 albo 11-52.
Struny do gitary klasycznej są standardowo opisywane bez podawania grubości jako normalne, twarde, miękkie itp.
Warto wybierać struny renomowanych producentów ale jeśli ogranicza nas budżet to pamiętajmy, że nowe struny nieznanego pochodzenia prawdopodobnie będą stroiły i brzmiały lepiej niż stare struny uznanej marki. Ich wadą zaś najczęściej jest krótka żywotność.
Na co uważać podczas wymiany strun w gitarze?
Istnieje kilka ogólnych zasad na które warto zwrócić uwagę podczas wymiany strun.
Większość sprzedawanych strun ma zbyt dużą długość co ułatwia montaż ale nie powinno się całej długości struny zawijać na kołki gdyż może to pogorszyć trzymanie stroju i utrudnić proces strojenia gitary. Struny wiolinowe, bez owijki czy to nylonowe czy stalowe powinny być owinięte wokół kołka nie mniej niż 3-5 razy co zapewni dobre trzymanie stroju. Struny z basowe (z owijką) wystarczy owinąć 2-4 razy wokół kołka (trzpienia). Pozostały nadmiar struny należy bezwzględnie usunąć gdyż sterczące końcówki strun mogą być niebezpieczne dla instrumentu, muzyka i jego otoczenia.
Bez problemu możemy zdjąć wszystkie struny z gitary jednocześnie. Nie grozi to gitarze żadną usterką a jedynie w instrumentach z pływającym mostkiem może zajść konieczność ponownej regulacji. Po zdjęciu wszystkich strun możemy szybko i wygodnie przeczyścić cały instrument włącznie z progami i podstrunnicą. Jeżeli jednak boicie się zdejmować wszystkie struny jednocześnie można je wymieniać po kolei, parami lub w dowolny inny sposób.
Nowe, porządnie założone struny powinny poprawić strojenie i trzymanie stroju.
Powodzenia!